7 TEPE 7 FİKİR YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 

Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen “7 tepe 7 fikir” yarışması sonuçlandı. İnan Kıraç Konferans Salonu’nda finalistlerin sunumları ile başlayan tören aynı gün yarışmanın sonuçlanmasıyla birlikte ödüller sahiplerine verildi.

Her yıl geleneksel hale getirilecek 7 tepe 7 fikir Proje Yarışması pek çok girişimcinin altın anahtarı olacak. Yarışmanın jürisini; Labx Şirketinin Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Fuat Sami, TEB Girişim Bankacılığı Pazarlama       Yöneticisi Tahsin Bora Nemlioğlu, Yeditepe Üniversitesi Başkan Danışmanı Aynı Zamanda Sanayi Ar-Ge Ve Bilim Teknoloji Eski Genel Müdürü Ziya Karabulut, Sinter Metal Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Tanberk ve Üniversitemiz Ticari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gökay oluşurken, yarışma kapsamında 12 finalist çeşitli konularda hazırladıkları projelerinin sunumlarını gerçekleştirdi.

Törenin açılışında bir konuşma yapan Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, 7 tepe 7 fikir yarışması projesini çok beğendiğini belirterek, Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin düşünen ve fikrini söyleyen insanlar olarak mezun olacaklarını söyledi. Düşünen insanın cesur insan olduğunu ifade eden Bedrettin Dalan şöyle devam etti; “Benim rüyam; rüya gören fikir sahibi gençler yetiştirmek. Sizin gibi gençler sayesinde rüyama doğru gidiyorum. Bu aslında Yüce Atamızın rüyası. Hep birlikte onun rüyasını gerçekleştiriyoruz.”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ise konuşmasında Yeditepe Üniversitesi ile ilgili bir sunum yaparak, Üniversitenin bilimsel çalışmalarından, patentlerinden ve laboratuvar çalışmalarından bahsetti.

Konuşmasında her yıl genişleyerek geleneksel hale getirmeyi hedefledikleri bu yarışma ile ticarileşebilecek iş fikirlerini Ön Kuluçka Merkezinde birer girişime çevirmeyi amaçladıklarını belirten Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Özge Kaya Ayvat, “Bugün burada seçilen 7 ekibe Ön Kuluçka Merkezimizde ofis alanı ve alt yapı imkanı, İş Geliştirme, Mentörlük, Proje yazma ve sunma, Patent danışmanlığı ve Melek Yatırımcı Ağı ile buluşturma gibi destekleri Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde TEB Danışmanları ile birlikte vereceğiz” dedi.

Ön Kuluçka Merkezi açıldı

Program kapsamında iş fikrine sahip olan herkesin faydalanabileceği Ön Kuluçka Merkezinin açılışı da ödül töreninden sonra Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve beraberindeki heyet tarafından gerçekleştirildi.

Merkezde, iş fikirlerinin her anlamda test edilmesi, geliştirilecek ürünlere yönelik pazar analizi yapılması, iş fikirlerinin ürüne dönüşme ve ticarileşme noktasında yapılması gereken faaliyetlerin her aşamasında gerekli danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlanacak.

 

7 Tepe 7 Fikir Yarışmasının Kazananları

  1. Epidural İğne Metodları Projesiyle (Medipic) Galip Kıvanç Yazar
  2. Mechinsectiwar projesiyle İlter Erol Gürol
  3. Eyesbat projesiyle Berkay Bayer

Jüri Özel Ödülü Movied projesiyle Cihan Altundağ

Mansiyon

İki Boyut Öğretir, Üç Boyut Geliştirin projesiyle Prof. Dr. Serdar Öztezcan

Agentron projesiyle Ömer Alakuş,

Sen Yeter Ki Oku projesiyle Hasan Basri Cenk

İda projesiyle Ahmet İlhan